Oled oodatud Kultuurikompassile: “Kuidas kultuuriline koostöö toetab piirkonna arengut?”

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 ja Tampere26 pärandprojekt Operation Pirkanmaa kutsuvad Kultuurikompassi foorumile. Kohtume 7. septembril Valgas ja 8. septembril Tartus, et arutada, kuidas kultuuriline koostöö toetab piirkonna arengut.

Foorumi esimene päev koosneb kolmest osast:

Ettekanded: Kuidas luua ühiskonda edasiviivaid kultuurisündmusi?

Lene Øster (Aarhus 2017, Taani) räägib Euroopa kultuuripealinna regionaalse koostöö pikaajalisest mõjust. Aarhus 2017 peetakse edulooks nii kultuurilises kui majanduslikus võtmes. Seda nähti märkimisväärse arengutõukena kogu Kesk-Taani piirkonnale. Vaadates tagasi aastale 2017 – milline on olukord praegu ja millised on väljavaated kultuuri valdkonnas tulevikuks?

Kultuurikompassi vestlused: Kuidas võimestada väikeasulaid?

Paralleelset toimub viis vestlust:

Vestlus 1: Village Hopping Tampere piirkonnas (Soome)

Tampere26 kandidatuurist sündinud Village Hopping on kümnete väikeprojektide ühine katussündmus, mis avab kultuuriprogrammi regiooni vaate kaudu. Village Hoppingu idee on saata artistid ja nende kuulajad-vaatajad ühest külast teise, et seeläbi muuta piirkond juurdepääsetavamaks. Projekti viib ellu Tampere kandidatuuri pärandorganisatsioon Operation Pirkanmaa.

Vestlus 2: Koos kõlavad meie hääled tugevamalt (Soome)

Lahti räägitakse piirkonna kultuuripanga kogemus (veebiplatvorm piirkonna kultuurikorraldajatele) ja pargifilosoofia festival (nädalane arvamusfestival). Kultuurialased võrgustikud loovad lahendusi tänapäeva väljakutsetele. Tutvustatakse  Culture Up võrgustikku, mis on Taani, Serbia, Soome, Hollandi ja Iirimaa ühine võrgustumisprojekt. Culture Up keskendub maapiirkonnas asuvate kultuuriorganisatsioonide ja kohalike eestvedajate võimestamisele.

Vestlus 3: Keskel ei midagit (In the Middle of Nowhere) (Eesti)

Toome päevavalgele aktiivsed inimesed ja organisatsioonid, kes korraldavad sündmusi kaugel perifeerias. Need kultuurikeskused toovad rahvusvahelise kultuurielu kohapeale. Usume, et need sädeinimesed, suurepärased ideedegeneraatorid on väärt esile tõstmist, kuna nad toovad hüljatud paigad valgusvihku ja muudavad need populaarseks. Kergitame saladuseloori Tartu 2024 programmi seni varjul olnud säravatelt pärlitelt, korraldajatelt, toimumiskohtadelt.

Vestlus 4: Ühendatud piirkond! (Eesti)

2023. aasta on Eestis sauna-aasta. Sauna-aasta ühendab saunatraditsioonid, kultuuri, kombed, ettevõtjad, saunatoooted, kogukonnad ja eestvedajad. Aasta on kõigile, kel on saun hinges. Kuidas sauna-traditsioon ja sauna-aasta tegevused piirkonda ühendavad?

Vestlus 5: Kogukonnadialoog! (Eesti ja Soome)

Tartu 2024 Tartu Maailmaülikool (EST) loob kogukonnaakadeemiad,  kus aktiivsed Lõuna-Eesti kogukonnad ja tuntud teadlased ning  kultuuritegijad inspireerivad üksteist ja parandavad maailma. Otsime lahendusi globaalsetele probleemidele lokaalselt, ja vastupidi, koos kõigi tulevikku vaatavate inimestega. Timeout Dialogue (FIN) loodi murest, mis tekkis polariseerumise ja suurenevate pingete tõttu ühiskonnas. Timeout Dialogue eestvedaja avab osapooli kaasavad dialoogimeetodi võimalusi, mis loob sügavama arusaama ühe teema erinevatest vaatenurkadest.

Võrgustumine: Euroopa kultuuripealinna kohalik mõju

Lukas Alsys (Kaunas 2022, Leedu), endine Kaunas 2022 regionaalne koordinaator, jagab Kaunas 2022 kogemusi piirkondlikust koostööst ning kultuuripealinna programmi loomisest ja kultuuripealinna tulemustest.

Järgneb ümarlaudade session Euroopa kultuuripealinnade piirkondliku koostöö teemade avamiseks.

8. septembril korraldame Tartus seminari Euroopa kultuuripealinnade regionaalse koostöö kogemuste vahetamiseks. Kohtumise eesmärk on jagada erinevate Euroopa kultuuripealinnade piirkondliku koostöö meetodeid, õppetunde ja tulemusi. Ühises arutelus osalevad Euroopa kultuuripealinnade Kaunas 2022, Tartu 2024, Operation Pirkanmaa, Bodo 2024 ja Århus 2017 regionaalse koostöö eestvedajad.

Kultuurikompassil osalemiseks registreeru siin:  https://www.tartu2024.ee/kultuurikompass

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga